Odhaľte diabetes u svojho dieťaťa včas

Diabetes prvého typu napáda deti v útlom veku. Väčšine ľudí, ktorí ním trpia, bol diagnostikovaný ešte pre piatim rokom života. Takto malé dieťa nedokáže samé zhodnotiť, že niečo nie je v poriadku s jeho zdravím, na to ste tu vy- rodičia. Cukrovka sa dá pomerne ľahko a dostatočne včas odhaliť, čo je nesmierne dôležité. V inom prípade hroz, že vaše dieťa upadne do kómy, ktorú spôsobuje hypoglykémia, alebo naopak hyperglykémia, teda nízka, alebo vysoká hladina cukru v krvi.

brekot
 
Nepodceňujte preventívne prehliadky
 
Základom sú samozrejme pravidelné, preventívne prehliadky u detského lekára. Ak váš pediater, nekontroluje pravidelne dieťaťu moč, a krv mu zoberie raz za rok, požiadajte ho, aby tak urobil častejšie. Takto môžete cukrovku odhaliť veľmi skoro a so stopercentnou istotou

spánek
 
Prejavy cukrovky
 
Mnohé veci si ale môžete všimnúť i sami. Verte, že väčšina dostatočne pozorných rodičov, v skutočnosti odhalí cukrovku takto. Medzi najčastejšie prejavy patrí nadmerná únava. Ak vaše dieťa navštevuje tanečný, či futbalový krúžok a ihneď po tréningu vám pravidelne zaspí v aute, mali by ste spozornieť. V tomto prípade môže ísť o prejav nízkej aj vysokej glykémie.
Druhým prejavom je acetón v dychu dieťaťa. Ide o rovnaký zápach, ako cítite o otvorení odlakovača na nechty, alebo riedidla. Acetón sa v dychu zvykne objaviť taktiež po fyzickej aktivite. Ide o prejav vysokej hladiny cukru v krvi.
Ak vaše dieťa dostáva záchvaty pažravosti, ktoré ste uňho pred tým nepozorovali, zurčite sa vyberte preventívne k doktorovi. Je jedno, či má chuť na sladké, alebo akékoľvek iné jedlo. Pri nízkom cukre, si organizmus žiada cukor, a to v hocakej podobe.
Posledným, ale veľmi častým prejavom je nadmerný smäd. Dieťa vás stále pýta o o vodu a aj po tom, ako jej vypije liter, je stále smädné. Opäť ide o prejavy vysokej hladiny cukru v krvi.
 
Tak ako väčšina rodičov, si určite hovoríte, že vás sa tento problém netýka. Je normálne, že si nechcete pripustiť, že vaše dieťa môže byť choré. Verte, že v tomto prípade sa ale naozaj neoplatí zatvárať oči pred realitou.

You May Also Like