Aby sa to jedného dňa neobrátilo proti vám

Ste na svoje deti prísni? Vyžadujete od nich disciplínu, výborné známky a počúvanie na prvé slovo? Výchova je dôležitá, no ani s ňou to netreba nepreháňať. Jedného dňa sa vám to totiž môže nepekne vyplatiť.

agrese
 
Pamätáte si na svoje detstvo? Pravdepodobne áno. Pamätáte si aj na veci, ktoré vám rodičia prísne zakazovali, alebo naopak prikazovali? Taktiež pravdepodobne áno. A teraz sa na chvíľku zamyslite. Koľko z týchto vecí robíte aj dnes? Podľa štatistík, až takmer deväťdesiat percent ľudí, v dospelosti zásadne nerobí veci, ktoré im boli detstve prehnane prikazované a zakazované. V podstate na to nepotrebujete byť odborník, pretože je to úplne prirodzené. Ak vám rodičia zakazovali mejkap, je veľmi pravdepodobné, že ste sa ho po odchode z ich domácnosti nevedeli nabažiť. Podobné je to napríklad s alkoholom, poriadkumilovnosťou, dochvíľnosťou, skorým ranným stávaním, či skorým líhaním do postele.
 
Aké z toho plynie ponaučenie? Veľmi jednoznačné. Ak chcete, aby boli vaše deti v dospelosti poriadkumilovné, nenúťte ich stále iba upratovať, ak chcete, aby neholdovali alkoholu, nechajte ich po osemnástke vypiť pivo i dve, a to ideálne spolu s vami. To, že všetkého veľa škodí, je stará pravda, ktorú poznáme všetci a mnohí z nás s ňou určite i súhlasia.

rodina

Odborníci zistili ešte jednu zaujímavú vec. Deti, ktoré neustále dostávajú príkazy a zákazy, ich po čase akoby prestali vnímať. Ich mozog sa ich naučí ignorovať. Tento jav je vysvetlený tým, že ak je na človeka niečoho veľa, hlava to začne doslova vypúšťať. V podstate sa jedná o formu sebaobrany, pri ktorej sa naše telo a psychika snažia ostať zdravé. Ide o podobný prejav, aký majú napríklad učitelia. Keďže sa neustále nachádzajú v hluku a kriku detí, podvedome ho prestanú vnímať. Tak sa im môže veľmi ľahko stať, že nepočujú čo im hovoríte, pretože sa naučili ignorovať časť sveta okolo seba.

You May Also Like