Lotyšsko, Riga. Lacný život a cestovanie

Mnohí si myslia, že na cestovanie po celom svete je potrebný veľký rozpočet, ale toto je absolútny omyl. Niekedy vás týždenný výlet do jedného z európskych miest môže stáť oveľa menej, než je obvyklý víkend vo vašom rodnom meste. Chcete vedieť, ako je to možné? Naučím vás necestovať za 100 dolárov za víkend, ako v známom programe, ale len za 50 eur týždenne. A poviem o tom na príklade mojej cesty do Rigy, ktorá sa konala toto leto. Môj výlet do Rigy bol spontánny a trval 2 týždne počas mojej návštevy pobaltských štátov.

vlak

Kde sa ubytovať v Rige?
Keďže najväčšia časť cestovných výdavkov je bývanie , rozhodol som sa zúčastniť sa na dobrovoľníckom programe ako najvhodnejšej možnosti na záchranu rozpočtu. So správnym prístupom vám to poskytne nielen voľné ubytovanie (často aj jedlo) počas trvania cesty, ale aj možnosť spoznať nových ľudí a prípadne dohodnúť dodatočný príjem s určitými zručnosťami. Dobrovoľnícke programy je možné nájsť na internete a tiež priamo napísať malým hotelom a ubytovniam s ponukou akejkoľvek realizovateľnej práce dobrovoľníka výmenou za bývanie.
Zázračne som narazil na hostel v Rige Mr. Hostel , ktorý sa nachádza v centrálnej časti mesta – 5 minút na autobusovú a železničnú stanicu, 10 minút na Staré Mesto a je obklopený niekoľkými mestskými parkami. Áno, a hodnotenie ubytovne bolo viac ako vysoké, čo bolo veľmi povzbudzujúce. Hostel bol celkom pohodlný a malý – len 2 spoločné izby a 2 dvojlôžkové izby a spoločnosť štyroch ľudí. Práca bola ešte menšia, než som očakával.

dálnice

Výdavky na potraviny v Rige
Keďže som nemal náklady na bývanie, mal som peniaze na iné výdavky – na jedlo a zábavu.  Moja strava bola skromná, ale to mi stačilo.  Výrobky v supermarkete je možné kúpiť za primerané a dokonca nízke ceny a splniť rozpočet, zatiaľ čo potraviny v obchodoch sú oveľa chutnejšie ako naše domáce (najmä mliečne výrobky a mäso). Osobne som mal dosť 5 eur za deň, pretože som si kúpil krabicu müsli na raňajky (2 eurá za 2-3 dni), popoludní som kráčal a večer som pripravoval večeru so šalátom a mäsom. Cez cestu z hostela v nákupnom centre bol veľký supermarket Rimi, v ktorom v piatok a sobotu uskutočnili ochutnávky rôznych jedál. V mnohých susediacich pekárňach a cukrárňach sa do konca pracovného dňa od 19:00 do 21:00 predávali zvyšné pečivo a sladkosti so zľavou 20-50%. Preto moje obľúbené šišky mali dvakrát lacnejšie.

Zábava v Rige, čo vidieť?
Najviac milovaná a neoceniteľná pre mňa v cestovaní je prechádzka novými mestami. Milujem putovanie malými úzkymi uličkami bez mapy a sprievodcu, nájdem miesta, ktoré som našiel zvláštne a zaujímavé, sledujem okoloidúcich a cítim časť toho, čo sa deje. Väčšinu času som si užila slnečné dni a prechádzky v nádhernom Starom Meste v Rige.

You May Also Like