Ako vyzerá moderný maklér

Treba si vymedziť pojmy a dojmy. Maklér je slovo z nemeckého macher, ktoré je odvodené od nemeckého slova machen, čo v preklade znamená robiť. Preto môžeme slovo maklér preložiť ako "človek, ktorý vie čo robí".

zisk
 
Väčšinou sa maklérom hovorí aj broker. Broker je človek, ktorý ma na základe brokerskej licencie právo narábať s finančnými derivátmi na burze. Broker nenarába s peniazmi klientov za províziu. Brokeri zvyknú klientom napomáhať v uzatváraní takzvaných CFD a pri obchodovaní s aktívami. CFD je skratka pre "contract for difference", čo v preklade znamená "zmluva o rozdiele". V princípe to funguje jednoducho aj keď platí všeobecný omyl v tom, čo obchodovanie na burze v skutočnosti je. Mnohokrát sa neobchoduje s priamymi aktívami ale s CFD, alebo opciami. 
 
Príklad: Predpokladáte, že aktíva danej firmy stúpnu a uzatvoríte zmluvu, v čase kedy aktíva majú hodnotu napríklad 10 EUR. Ich cena sa naozaj zvýši a vy ich predáte vtedy keď majú hodnotu 15 EUR, zarobili ste 5 EUR. V tomto prípade neobchodujete s aktívami ale iba s predpokladom o rozdiele, od toho je aj názov CFD (zmluva o rozdiel)

data
 
Podobný je aj obchod s opciami. Opcie sú v podstate stávky nato kam pôjde kurz daného aktíva za určitý čas. Je to forma špekulácie. 
 
Príklad: Predpokladáte, že kurz bude o minútu vyššie než je teraz. Stavíte na to 10 EUR pri indexe návratu 70 percent. Kurz skutočne ide hore a je vyššie než je teraz. Po uplynutí minúty získavate 7 EUR. V prípade prehry prehrávate 10 EUR.
 
Všetky vyššie spomenuté pojmy sú v dnešnej dobe spravovateľné z pohodlia domova cez smartphone, alebo počítač. Burzy nahradili počítače a aplikácie. Preto je obraz obchodníka na burze už len prežitkom osemdesiatych rokov. Bolo by však asi maximálne neromantické znázorňovať človeka v pohode svojho gauča ako obchoduje s finančnými derivátmi z pohodlia svojho domova. Pravda je taká, že burzy sú väčšinou prázdne a dokonca sa už obchoduje len pomocou algorytmických aplikácií, preto ak ste si chceli kupovať oblek a stať sa maklérom, tak to radšej nerobte.
 

You May Also Like