
Pamätáte si na svoje detstvo? Pravdepodobne áno. Pamätáte si aj na veci, ktoré vám rodičia prísne zakazovali, alebo naopak prikazovali? Taktiež pravdepodobne áno. A teraz sa na chvíľku zamyslite. Koľko z týchto vecí robíte aj dnes? Podľa štatistík, až takmer deväťdesiat percent ľudí, v dospelosti zásadne nerobí veci, ktoré im boli detstve prehnane prikazované a zakazované. V podstate na to nepotrebujete byť odborník, pretože je to úplne prirodzené. Ak vám rodičia zakazovali mejkap, je veľmi pravdepodobné, že ste sa ho po odchode z ich domácnosti nevedeli nabažiť. Podobné je to napríklad s alkoholom, poriadkumilovnosťou, dochvíľnosťou, skorým ranným stávaním, či skorým líhaním do postele.
Aké z toho plynie ponaučenie? Veľmi jednoznačné. Ak chcete, aby boli vaše deti v dospelosti poriadkumilovné, nenúťte ich stále iba upratovať, ak chcete, aby neholdovali alkoholu, nechajte ich po osemnástke vypiť pivo i dve, a to ideálne spolu s vami. To, že všetkého veľa škodí, je stará pravda, ktorú poznáme všetci a mnohí z nás s ňou určite i súhlasia.
Odborníci zistili ešte jednu zaujímavú vec. Deti, ktoré neustále dostávajú príkazy a zákazy, ich po čase akoby prestali vnímať. Ich mozog sa ich naučí ignorovať. Tento jav je vysvetlený tým, že ak je na človeka niečoho veľa, hlava to začne doslova vypúšťať. V podstate sa jedná o formu sebaobrany, pri ktorej sa naše telo a psychika snažia ostať zdravé. Ide o podobný prejav, aký majú napríklad učitelia. Keďže sa neustále nachádzajú v hluku a kriku detí, podvedome ho prestanú vnímať. Tak sa im môže veľmi ľahko stať, že nepočujú čo im hovoríte, pretože sa naučili ignorovať časť sveta okolo seba.