Šetrná ale účinná starostlivosť o vaše záclony a závesy

Každý mesiac by ste mohli podrobiť vaše záclony a závesy očistnému rituálu a dopriať im kúpeľ v špičkových čistiarňach. Tam sa o ne náležite postarajú bez vašej námahy a ušetria vás od starostlivosti o ne. Ak ste však zástancom čistenia bytového textilu u vás doma, predstavíme vám návod, ktorým to šetrne zvládnete. rusticana.sk_interie_sk_uvodni

Ako sa postarať o závesy

V prvom rade si všimnite etiketu umiestnenú na záševku závesu. Tam máte uvedené z akého materiálu sú závesy vyrobené a na akom programe, v akej teplote ich možno prať. Všeobecne platí, že sa závesy čistia pri teplote 30 až 40 °C na šetrnom programe. Ak máte farebné závesy v žiadnom prípade ich nebieľte. Vždy používajte prípravky na ne určené. Do bubna ich vkladajte poskladané a po vypratí ich zaveste na plocho. Keď uschnú, budú sa ľahšie žehliť. Odporúčame ich žehliť z rubu, pri teplote najviac 110 °C. Ak máte nadrozmerné závesy, určite neurobíte chybu v tom, keď ich dáte vyčistiť v najbližšej čistiarni.

Ako vyčistiť záclony

Aká je finta v praní záclon? Predsa je to šetrné pranie s predpierkou pri teplote 30 alebo 40 °C a pri 300 až 400 otáčkach. Kľúčovú úlohu v čistiacom procese zohráva aj miera ušpinenia textilu. Ak sa chystáte očistiť biele záclony, odporúčame ich najprv namočiť do studenej vody po dobu 24 hodín. Do vody môžete pridať sódu bikarbónnu či kypriaci prášok pre zintenzívnenie čistiaceho procesu.

rusticana.sk_interie_sk_01

Neurobte chybu v tom, že záclony necháte v teplej vode, pretože práve studená voda zo záclon dostane von všetok prach, mastnotu a nečistoty. Po uplynutí doby záclony ešte raz preplákajte a vložte ich opatrne poskladané do bubna práčky a spustite najšetrnejší program na ne určený. Ak máte farebné záclony znečistené, nepridávajte tam vyššie zmienené bieliace prostriedky, ale iba prostriedky určené na farebné záclony. Zvyšok prania ostáva rovnaký ako u bielych záclon.
Po vypraní záclony vyveste rovnomerne na stojan na prádlo alebo ich rovno zaveste na garnížu, aby sa krásne vystreli. Nielenže si ušetríte čas od ich žehlenia, ale sušiace sa záclony vám krásne prevoňajú izbu.

You May Also Like