Porovnali sme olej na drevo a lak nanášané na podlahu

Ak sú pre vás pojmy ako olej na drevo, lak či lazúra len zoznamom pojmov a zásadný rozdiel medzi nimi nevidíte, pomôžeme sa vám v nich aspoň minimálne zorientovať. Pokiaľ sa chystáte ošetrovať drevený povrch v interiéri alebo exteriéri, o to viac bude pre vás tento článok užitočnejším. Pokiaľ teda prídete do predajne s uvedenými nátermi, nebudete vyzerať ako niekto bez akýchkoľvek informácií a s predajcami sa budete vedieť rozprávať o tejto problematike na oveľa vyššej úrovni. 
 
dřevěný stůl

Aké uplatnenie má olej na drevo a lak 

 
Ak bazírujete na priamom kontakte s teplým povrchom, určite by ste sa mali rozhodnúť pre olej na drevo. Hlavným prínosom oleja na drevo v tomto smere bude vytvorenie zamatového povrchu a pokiaľ ho budete nanášať na podlahu, jej zjav bude pôsobiť dokonale vybrúsene a vyleštene. Pokiaľ máte v rodine malé deti alebo ste milovníkom zvierat, oceníte prínos oleja na drevo dvojnásobne. Ak sa totižto na takto ošetrenej podlahe objavia po čase škrabance, je ich možné oveľa jednoduchšie opraviť a to i v lokálnom rozsahu. Pri širokej škále dizajnových prevedení podláh a rôznych imitáciách dreva oceníte, že pri kúpe oleja na drevo máte možnosť vyberať z podobne veľkého množstva rôznych odtieňov. Odtieň podlahy a oleja teda môžu byť v dokonalom súlade. Podlaha ošetrená olejom na drevo sa vyznačuje zrejme jedinou zásadnou nevýhodou, ktorou je nutnosť opakovania samotného náteru. Olej totižto do dreva vsakuje postupne a nevýhodou je skutočnosť, že náter nie je možné opakovať o niekoľko dní ani týždňov. V tomto smere dokonca hovoríme o dlhšom intervale a ideálne je opakovaný náter nanášať po 1 – 2 rokoch od prvého nánosu. Týmto sa však odolnosť podlahy voči vyššie spomínaným škrabancom značne predĺži a ďalší náter prichádza do úvahy a je potrebný až po mnohých rokoch. Tento v poradí teda už 3. náter môžete kľudne spojiť s maľovaním stien. 

dřevěné kostky
 
Prejdime na predstavenie laku na drevo. Odolnosť a životnosť lakovanej podlahy závisí od kvality laku. Smerodajné je potom to, ako dlho dokáže drevo chrániť pred vlhkosťou, vtláčaním a oderom. Kvalitný lak by mal podlahu chrániť pred spomínaným vplyvom, no nemenej dôležitá je aj jeho elastickosť, pretože podlaha v dôsledku zmeny ročných období a teplôt neustále pracuje.  
 
Ďalšie zaujímavé informácie o odborných témach nájdete na internetovej stránke https://carodreva.sk/.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You May Also Like